Amikor gyermeket vállalunk, mindannyian azt szeretnénk, ha később egészséges felnőtt lenne belőle. Ennek esélye azonban gyermekkorban befolyásolható a leginkább. Íme 6 terület, amelyre oda kellene figyelnünk, ha gyermekünk van.
Élelmiszerválasztás
Az egészséges táplálkozási szokások kulcsfontosságúak a szív egészsége szempontjából. Magyarországon a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által készített Okostányér segít eligazodni abban, hogy a gyermekek étkezésénél milyen szempontokat kell figyelembe venni.
Csak pár gondolatot kiemelve az összeállításból: hetente legalább 2 alkalommal fogyassz kis maréknyi olajos magvat. A zöldségfogyasztásba a friss, gyorsfagyasztott és tartósított zöldségfélék, savanyúságok (pl. savanyú káposzta, uborka) is beleszámítanak. Burgonya legfeljebb minden második nap kerüljön a tányérodra.
Ha válogatós a gyerek, akkor érdemes megpróbálni, hogy akkor kínáljanak neki zöldséget vagy gyümölcsöt, amikor a legéhesebb.
Aktivitás gyermekkorban
Ha a babákat figyeljük, látjuk, hogy lételemük a mozgás, örömmel gyakorolnak egy-egy új mozgássort. Érdemes tehát korlátozni azt az időt, amikor tétlenségre vannak kárhoztatva, a rendszeres mozgást (annak számít a játszóterezés is) be kell illeszteni a család napirendjébe. Később arra kell figyelni, hogy a gyermek érdeklődési köréhez alkalmazkodva találjunk aktív tevékenységet – ez különsport, tánc, kirándulás – bármi lehet.
Aludjunk rá!
Az álmos, kialvatlan gyermek – hasonlóan a felnőttekhez – jobban kívánhatja az egészségtelen ételeket, és kisebb kedvet érez arra, hogy valamilyen mozgást végezzen. A rossz minőségű (vagy kevés) alvás a gyerekek elhízásával járhat.
A legtöbb családban beválik, ha kialakítanak egy lefekvés előtti rutint, amely időt hagy olyan nyugtató tevékenységekre, melyek előkészítik a nyugodt alvást.
Mentális egészség – ez gyermekkorban is rendkívül fontos!
A gyermekkori stressz, a rossz családi háttér összefüggésbe hozható a későbbi szív- és érrendszeri problémákkal, illetve meghatározza az illető felnőttkori megküzdési stratégiáit. Az Amerikai Egyesült Államokban például a stressz hatásai a COVID járvány alatt a fiataloknál is jelentkeztek, gyakran testi tünetek formájában is. A gyermekkardiológiai praxisokban az eddiginél gyakrabban kezeltek gyermekeket magas vérnyomással, mellkasi fájdalommal, erős szívdobogásérzéssel vagy szédüléssel.
A szülőknek ezért a szorongás jeleire is oda kell figyelniük, és szükség esetén segítséget kell kérniük szakemberektől, hogy a helyzetet kezeljék.
Légy kész a változásra
Az egyik legnagyobb kihívás talán az „éberség, tájékozottság” megtartása. Olyan tempóban érkeznek új termékek, magatartási szokások/divatok, ami nem volt jellemző 20-40 évvel ezelőtt. A szülőknek lépést kell tartaniuk az információkkal, ha azt akarják, hogy képesek legyenek felmérni egy-egy cselekvés későbbi hatását a gyermek egészségére.
Ne légy túl kemény magaddal
Ez a tanács a szülőknek szól. Minden egyes nap új lehetőség arra, hogy tegyél valamit a gyermeked egészséges felnőtté válásának érdekében. Nem lehet mindig mindent megvalósítani, de nem is szabad görcsösen eköré szervezni az életünket. Ami ma nem sikerült, holnap talán könnyen összejön, legyen szó egy adag színes zöldség elfogyasztásáról, közös kirándulásról, pihentető alvásról.
A téma iránt érdeklődők többet olvashatnak a témáról az Amerikai Szív Társaság oldalán, ahol a felnőttkori egészséghez szükséges nyolc tényezőre is kitérnek. Ezek az étrend, a fizikai aktivitás, a nikotinexpozíció (passzív- és aktív dohányzás), az alvás egészsége, az optimális testsúly, a normális vérzsírszint (koleszterin és egyéb zsírok), az egészséges vércukorszint és -vérnyomás megléte.