Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

Ha túl nagy a nyomás…

Gyaloglás az életért


Ádám egy közös ismerősünkön keresztül keresett fel a minap. Zaklatottságát a telefonban sem tudta leplezni. Egy nagyon fontos ügyben kérte a segítségemet, de az üzleti „mítingek”, a „brénsztormingok” és az aktuális projektek Bermuda háromszögéből nehezen tudott kiszakítani egy fél órát a találkozónkra. Két tárgyalása között kapkodva számolt be arról, hogy az év elején felkereste háziorvosát, szerette volna meghosszabbíttatni a jogosítványát. (Tudnom kell, hogy neki létszükséglet a vezetés. Autó nélkül ő sehova sem megy, talán még a szomszéd közértbe sem.) A rutinvizsgálatok során persze kiderült, hogy magas a vérnyomása....

Élni akarok!

Hipertónia. Hát ne is csodálkozzak, éppen egy megbeszélésen volt túl, ahol az elmúlt évet értékelték cégtársaival. Hát persze, hogy magas volt a vérnyomása, talán 15o/1oo Hgmm is. Most már tudja, hogy ez a két érték - a szisztolés és a diasztolés érték - nem más, mint az artériákban keringő vér nyomásának a maximum és minimum értéke. Hipertónia esetén többnyire mind a szisztolés, mind a diasztolés érték nagyobb, mint a kívánatos, az érrendszer számára optimális érték. Ez a többletnyomás terheli az érrendszert és nagysága, ingadozása, változása határozza meg azt a veszélyt, amelyet maga a hipertónia jelent.

Az orvosa természetesen visszahívta kontrollra, amiből végül az lett, hogy jogosítvány-hosszabbítást ugyan nem, de egy ABPM-et, na azt kapott. A remek kis szerkentyű 24 órán
keresztül folyamatosan mérte a vérnyomását. Szerinte már attól ideges lett, hogy negyedóránként a készülék megszorongatta a karját. No meg attól, hogy látta maga előtt a tolószékes jövőjét. Szívinfarktus, agyi katasztrófák, végtagi érszűkület, szívelégtelenség. No meg az a rengeteg szövődmény, amit a magas vérnyomás okozhat. Mellesleg, már az apjának is magas volt a vérnyomása. A fejfájást, a rossz közérzetét annak tudta be, hogy folyton stresszes, feszült, rohan.
Minden negyedik felnőttnek magas a vérnyomása Magyarországon, és a fiatalok között is egyre gyakoribb ez a betegség. Ő ezt mind tudja, de mondjam meg, hogy ő mit csináljon. Kicsit talán túlsúlyos is, le kéne pár kilót adnia, de nem tudja gyökeresen megváltoztatni az életvitelét. Az orvosa gyógyszeres kezelést javasolt, mert tartósan magas 14o/9o Hgmm-nél magasabb vérnyomás értékeket mértek nála. Az okát igazán kideríteni nem tudják. Az életvitele nyilván hozzásegítette ahhoz, hogy mostantól együtt kell élnie ezzel a betegséggel. Márpedig ő élni akar, ha lehet, alacsonyabb nyomáson.

Együtt könnyebb

A kétségbeesett antré után kis idővel nyugodtabban tudtuk folytatni a beszélgetést. Ádámot nem kellett sokáig győzködnöm arról, hogy életmódváltásra maga az élet kényszeríti. Nem kell, hogy gyökeresen változtasson a szokásain, ám egy-két dolgot - az egészsége érdekében - feltétlenül meg kell tennie. A dietetikus szakember által összeállított diétájához pedig feltétlenül szüksége lesz mozgásterápiára is. Már csak a megfelelő sportot kell megtalálnunk számára. A feleségével ellentétben ő még 45 évesen is vállalkozó szelleműnek vallja magát. Valaha, a középiskolás évei alatt aktívan sportolt, de aztán jött a munka, meg a család. Egyre kevesebb ideje maradt mindenre. Persze a felesége is ülő munkát végez - és most már tudja, hogy az inaktív életmódot élőknek 3o-5o százalékkal nagyobb esélyük van a hipertóniára. Olyan sportot kéne talán találnunk, amibe a nejét, Ágnest is bevonhatná. Hátha együtt könnyebb.

Tiltott és ajánlott

Sikerült teljesen megnyugtatnom Ádámot; a rendszeres, tartós edzés mintegy 1o Hgmm-rel csökkenti a szisztolés vérnyomást. Ez pedig könnyűszerrel elérhető egy heti 4 alkalommal végzett edzéssel, de akár egy naponta végzett intenzív 45-5o perces sétával is. Nem kell, sőt nem is szabad túlhajtania magát. Az edzés intenzitását 6o-75% között érdemes tartania, így a fogyókúrájába is besegítünk. A fogyás ilyenkor a zsírszövetből és nem az izomszövetből történik. Ennek az intenzitásnak az értékét egy képlet segítségével könnyedén ki tudja számolni. 22o-ból vonja ki az életkorát, ez lesz a 1oo %, és ennek 6o-75%-a a pulzusszám, amit a tréning során figyelembe kell vennie. Egy pulzusmérő öv és óra segítségével még méregetnie sem kell magát, megteszi helyette ezt ez a kis okos eszköz. Amíg a hipertóniásokat régebben eltiltották a mozgástól, az újabb irányelvek szerint az enyhe és középsúlyos hipertóniában szenvedőknek, - ha nincs szervi szövődményük és a vérnyomásuk gyógyszerrel 169/1o9 Hgmm alatt tartható -, kifejezetten ajánlott a sporttevékenység. Persze nem akármilyen, hiszen a magas vérnyomással együtt élőknek a nagy izmok ciklikus összehúzódásával és elernyedésével járó, úgynevezett izotóniás gyakorlatok ajánlhatók. Mint például a jogging, a kerékpározás, úszás vagy éppen a gyaloglás. A feszítéssel, izometriás gyakorlatokkal járó sportok, mint például a súlyemelés egyértelműen tiltólistára kerülnek. Ilyen esetben ugyanis extrém magas vérnyomásértékek is bekövetkezhetnek. (Egy hazai vizsgálat során például igen hihetetlenül magas 311/284 Hgmm-es vérnyomást mértek súlyemelés közben egy magas vérnyomásos páciensnél.) A terhelhetőség megállapítását orvosi vizsgálatok előzik meg. A legcélszerűbb, ha kerékpár-terheléses vizsgálaton is átesik valaki, mielőtt szakember segítségével összeállítja mozgásprogramját.

Sífutás hó nélkül

Ádámmal úgy döntöttünk, hogy először egy igen egyszerűen elsajátítható mozgásformát próbálnak ki a feleségével, Ágnessel. Hazánkban is egyre inkább terjed egy különleges tömegsport, mégpedig az északi gyaloglás sportja, a Nordic Walking. A hó nélküli síelőket juttathatja eszünkbe, mikor ilyen -különleges botokkal- gyaloglókat látunk erdei utakon. A sportág gyökerei az 1930-as évekig vezethetők vissza, akkoriban a különlegesen kompetetív sífutók nyári edzésprogramjában alkalmaztak északon a mai nordic walkinghoz hasonló mozgásformát. A kiegészítő edzésből pillanatok alatt egy külön sportág nőtte ki magát, amit elsőként 1997-ben, Finnországban ismertettek meg a szélesebb publikummal. 5 évvel később már csupán ott több mint 1 millióan űzték ezt a sportágat. 2001-ben megalakult a sportág saját szervezete a Nemzetközi Nordic Walking Szövetség (International Nordic Walking Association http://inwa.verkkopolku.com/ ). Ma már Magyarországon is gombamód szaporodnak az északi gyaloglók klubjai. Így akár klubkeretek között is sportolhatnak Ádámék.

Bot-kormány

Egész Európában, de a tengerentúlon is igazi konkurenciája lett ez a sportág a gyaloglásnak, a kocogásnak, sőt a sífutásnak is. Már csak azért is, mert a sétabotok, egy jó túracipő és kényelmes ruházaton kívül különösebb sporteszközt nem igényel a nordic walking. Az északi gyaloglás speciális botok, úgynevezett „Pole”-ok segítségével űzhető. Ezeket értékes nyersanyagok (szén- és üvegszál) felhasználásával állítják elő. Ennek az anyagkombinációnak az alkalmazása alacsony saját-tömeget és extrém terhelhetőséget biztosít. Még egy 1oo kilogrammos sportoló támaszkodó testsúlyát is el kell, hogy bírják ugrás közben. Ellentétben a fémmagos botokkal, a nordic walking botok használatuk során nem közvetítenek káros és megterhelő rezgéseket a kar, könyök és vállízületek felé. Így nem terhelik túl azokat. Az optimális bothosszúság a testmagasság 70%-a kell, hogy legyen. A botok mérete 5 cm-es fokozatokban emelkedik, így könnyen a saját méretünkhöz igazodó bothoz juthatunk.

Lépésről lépésre

A sétasport egyik csodája, hogy 25-féle technikája révén szinte mindenki számára kiaknázhatók előnyei. Az alaptechnikák egyszerűen elsajátíthatók. Az alacsony intenzitással is végezhető sport alkalmas rehabilitációra, rekreációra is. A nordic walking 30 %-osan terheli meg a mozgásszerveket, ebből kifolyólag különösen ajánlott térd- és hátproblémákkal küzdő embereknek. Ám a nagyobb fizikai terhelést igénylőknek is élvezetes mozgásformát jelenthet a nordic walking, hiszen a különböző futó – és ugrótechnikák mind a rendszeresen edző hobbisportolók, mind pedig a profik számára megfelelő edzésintenzitást jelenthetnek.
Magas vérnyomásra pedig kifejezetten ajánlható mozgásforma. Egyenletes, biztonságos terhelést biztosít. A speciális botokkal végzett séta átmozgatja az egész izomzatot, a törzs izmai mellett a végtagokat is. Eközben nem terheli meg a szervezetet annyira, mint egy „sima” séta, hiszen a botok nagy mértékű terhelést vesznek át. Nem véletlen, hogy idősebbek azért is kedvelik a nordic walkingot, mert kényesebb egyensúlyérzetük, eséstől való félelmük ellen is a szó szoros értelmében támaszt, biztonságot nyújt ez a sport. A rossz monotónia-tűrőknek pedig változatosságot nyújt a természet, valamint a különböző edzésfajták variálása. A gyors, rövid rohamléptek, a hosszan kinyújtott lépések, illetve az egyidejű és párhuzamos bothasználat, a különböző lépés- és ugrótechnikák a változatosság és az eredményes edzés örömét garantálják. Nem beszélve arról, hogy a friss, jó levegő, a nyugodt környezet stresszmentesít. A huzamosan aerob körülmények között végzett testmozgás hatására örömhormonok szabadulnak fel a szervezetben.

Égető szükség

A fogyókúrázóknak is jó hír, hogy a nordic walking tökéletes zsírégető edzés is lehet. A dallasi Cooper intézet egy felmérés keretében kimutatta: a nordic walking gyaloglás közben a hagyományos gyalogláshoz képest - ugyanolyan sebesség mellett - 46%-al több kalóriát éget el a szervezet. A zsírok égetéséhez szükséges energia előállításához pedig mindig oxigénre van szükség. Az ideális oxigénbevitelt a szívritmus mérésével tökéletesen lehet kontrollálni. Ezért érdemes pulzusmérésre alkalmas sportórát használni.
Ádámot sikerült meggyőznöm. Nagy lendülettel vetette bele magát a sportolásba. Megegyeztünk, hogy 4-6 hetente találkozunk. Az orvosi kontroll mellett a fejlődését, fogyását is figyelemmel kísérjük, az edzéstervét is ellenőrizzük, ha szükséges, változtatunk rajta. És Ágnessel is megbeszéltünk egy találkozót, hátha neki is találunk olyan mozgásformát, amit szívesen végez.

Magyarázatok

Magas vérnyomás betegség akkor áll fenn, ha legalább két különböző napon, minimális zavaró körülmény mellett, pontosan, helyesen és jó műszerrel mért vérnyomás eléri a 140/90 Hgmm-t, vagy bármelyik értéke ennél magasabb, illetve sorozatos, napközbeni rendszeres mérés után a vérnyomás-érték átlaga magasabb mint 135/85 Hgmm.

Vérnyomás értékek (Szisztolés vérnyomásérték: a szív összehúzódásakor minden egyes alkalommal az érrendszerbe löki a vért, és ezzel egy "csúcs" nyomást hoz létre.
Amikor a szív izomzata elernyed és a következő adag vért befogadja, a verőerekben a nyomás állandó marad. Diasztolés vérnyomásérték: úgynevezett "per érték", amely az elernyedés fázisában jellemzi az egyén vérnyomását.

Nordic Walking: magyarul: északi gyaloglás. A 30-as években Finnországban kialakult gyaloglósport

Aerob körülmény: oxigén felvétele mellett végzett mozgás, az izmok vérellátott működéséhez elegendő a levegővétellel bekerülő oxigén mennyisége

ABPM (Ambulatory Blood Pressure Monitoring): 24 órás folyamatos vérnyomáskontroll

Ambrus Zs.
<< Vissza az előző oldalra
PARTNEREK
PÁLYÁZATI FELHÍVÁSOK

MHT HIVATALOS ÜLÉSEI

  • Vezetőségi ülések rendje:

    2024. május 21., 13:00

    2024. szeptember 3., 13:00

    2024. november 12., 13:00

  • Közgyűlés:

    2024. szeptember 12-14 az éves kongresszus alatt

Kérem várjon...
Kongresszusok listája
  • H
  • K
  • Sze
  • Cs
  • P
  • Szo
  • V
  •  
  •  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31