Alapismeretek az epilepsziáról

 

Mit értünk epilepsziás roham alatt?

Rohamszerű, rövid idejű változást az agy működésében, amely a kóros jelenség kiindulási helyétől valamint terjedésétől függő tünetekben jelentkezik. Ezek a tünetek megnyilvánulhatnak a mozgásban, az érzékelésben, a beszédben, a tudatállapotban, a magatartásban, a vegetativumban (légzés, szívműködés) stb. Lehetnek negatív vagy pozitív irányúak (például beszédelakadás, vagy ellenkezőleg, hangadás, megmerevedés vagy rángatózás).

 

Mikor beszélünk epilepszia betegségről?

Ha az epilepsziás rohamok krónikusan ismétlődnek. Ennek oka lehet öröklött hajlam vagy szerzett agykárosodás.

 

Egységes kórkép-e az epilepszia?

Korántsem. Nagyon különböző okból keletkező, különböző típusú rohamokkal járó, és eltérő lefolyású eseteket sorolunk ide, melyekben közös csak az ismétlődő roham.

 

Miért tartották „szent betegségnek” az epilepsziát és miért speciális ez a betegségcsoport?

Speciálissá teszi, hogy az epilepsziával élő a rövid, és szerencsés esetben évente csak néhány percre vagy másodpercre terjedő rohamokon kívül többnyire teljesen egészséges. Ugyanakkor kiszámíthatatlanul és váratlanul törhet rá a rosszullét, ami alatt akaratától független jelenségek lépnek fel, és ez életmódi korlátokat tesz szükségessé a rohammentes időszakban is.

Ezek az akarattól független cselekvések és jelenségek magyarázzák a betegséget körüllengő misztikumot. Korábban, amikor még alig tudtak valamit az agy működéséről, úgy gondolták, természetfeletti erők, gonosz vagy jó szellemek irányítják az epilepsziást a roham alatt. Így keletkezhetett a „morbus sacer”, azaz „szent betegség” elnevezés. Ha láttak már epilepsziás nagyrohamot, eszméletlen, rángatózó, eltorzult beteget, megértik ezt az elképzelést.

 

Hogyan állapítjuk meg, hogy egy gyermek epilepsziás?

Legfontosabb a rohamok kezdetének, kiváltó tényezőinek és lefolyásának pontos elemzése. Előre viszi a kórismét, ha a szakembernek is módja van a rosszullét észlelésére. Ezt helyettesítheti a roham videofelvétele, amit a szülő is elkészíthet, ha van rá módja.

A vizsgálatok közül legjelentősebb az agyi elektromos tevékenység regisztrálása, az EEG. Egymagában az EEG ugyan nem bizonyítja az epilepsziát, de a kóros görbe és a rohamjelenség összevetése igen. Emellett az EEG segít az epilepszia csoportokba osztásában, a gyógyszerhatás lemérésében, a lefolyás követésében.

A modern képalkotók az epilepszia okának kikutatásában nyújtanak segítséget. Közülük ma az MR-t (mágneses magrezonancia vizsgálat) használjuk rutinszerűen. A PET és a SPECT  az agy bizonyos funkciójának lokális megváltozásáról tájékoztat.

 

Az epilepsziával élők gyógyítása és gondozása

Ma már sokféle hatásos gyógyszerrel rendelkezünk. Ezeket a betegek túlnyomó többsége jelentős mellékhatás nélkül tudja tartósan szedni.. A gyógyszerelést többnyire 3 rohammentes évig javasoljuk. Részben a gyógyszer hatásossága, részben mellékhatásai lemérésére a beteget rendszeresen ellenőrizzük. Az ellenőrzés során a családot életmódi tanácsokkal látjuk el, javasoljuk a megfelelő képzési formát, a pályaválasztást, megbeszéljük a munkavállalást. Tehát gondozzuk a beteget.

 

A gyermekkori epilepszia ma: előítéletek és valóság

A BETEGEK TÖBBSÉGE MA TÖBBET SZENVED AZ ELŐÍTÉLETEKTŐL, MINT A ROHAMOKTÓL!

Az emberek keveset tudnak a kórképről, és arról a fejlődésről, amit gyógyításában ért el az orvostudomány. Ma az epilepsziás gyermekek 80-85%-át rohammentessé tudjuk tenni és 75 %-uk véglegesen meggyógyul, azaz a gyógyszerek elhagyása után sem tér vissza a betegsége. A betegeket sújtó hátrányos megkülönböztetés kivédésére azonban ezeket, a többségben lévő jóindulatú formákat a szülők sokszor eltitkolják.  Az epilepszia társadalmi megítélése a súlyos, nehezen gyógyuló betegek észlelésén alapul, és jóval borúlátóbb, mint a valóság.  Szükséges, hogy széles körben ismertté tegyük, a gyermekek nagy részének életében az epilepszia múló epizód, ami nem befolyásolja a szellemi teljesítményt és a társadalmi beilleszkedést. Még a modern gyógyszereket megelőző időből is kiemelhetünk olyan epilepsziásokat, akik politikai, tudományos vagy művészi teljesítményükkel halhatatlanságot vívtak ki. Hiszen epilepsziás volt Nagy Sándor, Julius Caesar, van Gogh, Dosztojevszkij, Helmholz és még sok további zseni.

 

Mit tehet a társadalom az epilepsziásokért?

Befogadja és nem kirekeszti az epilepsziával élőket. Megérti problémáikat és segít azok áthidalásában. Biztosítja számukra a legmodernebb gyógyszereket is. A gyerekek többsége ugyanis gyógyítható, míg ha a rohamok megmaradnak, az egész életre csökkentheti a munkaképességet.

 

Elsősegély nyújtás epilepsziás rohamkor

A rohamok többsége olyan rövid, hogy beavatkozásra nincs szükség. Ha igen, a következő alapszabályokat kell betartani:

·         Védeni kell a beteget a sérülésektől (megtámasztjuk vagy puha helyre fektetjük)

·         Ha eszméletlen, fordítsuk oldalra, hogy nyála kifolyhasson

·         Ne tegyünk semmit a szájába

·         Ne gátoljuk a végtagok rángását

·         Hagyjuk pihenni a roham után

·         Ha tudjuk, hogy a gyermek epilepsziás, értesítsük a roham után a szüleit. Ha nem ismert róla ez az adat, hívjunk mentőt. Mentőt kell hívni akkor is, ha a roham nem szűnik 1-2 perc alatt

·         Ismert diagnózisnál, ha a roham elhúzódik, a szülő (vagy gyermekközösségekben a gondozónő) végbélbe fecskendezhető diazepámmal megszüntetheti a rosszullétet. A szerrel a beteg orvosa ellátja a rászorulókat.

 

Dr. György Ilona

egyetemi tanár

gyermekideggyógyász