JAVASLAT  A  SZAKFELÜGYELETI  ELLÁTÁS REFORMJÁRA

Összeállította: dr. György Ilona

 

Egyrészt mint Hajdú-Bihar illetve Szabolcs-Szatmár megye gyerekideggyógyász szakfőorvosa, másrészt a Magyar Gyermekideggyógyászati, Idegsebészeti, Gyermek- és Ifjúságpszichiátriai Társaság elnöke a következő szempontokra hívom fel a figyelmet és a következő javaslatokat teszem (a gyermekneurológia és pszichiátria szakmai kollégiumát sajnos megszüntették, így a két subdisciplina képviselete a szakmai fórumokon a tudományos társaság vezetőségére hárul).:

 

A szakfelügyelet célját a következőkben látom:

1. Szakmai standardok felállítása és megkövetelése

2. A szakmai színvonal ellenőrzése annak megtartása érdekében. Ez azonban csak akkor hatásos, ha társul intézkedési jogkörrel is.

3. Információgyűjtés és feldolgozás

4. Az összegyűjtött információk alapján véleményformálás egy-egy szakmai kérdésben

            - probléma felismerés és feltárás

            - fejlesztési irányok meghatározása országosan és helyileg

5. A specialitással kapcsolatos országos és helyi döntések előtt szakvélemény adása

6.Konkrét esetek szakmai felülbírálása (működési engedélyek, fegyelmi ügyek stb.)

 

A szakfelügyeletek  jelentősége és haszna

A nagymérvű orvosi specializáció, a rohamosan gyarapodó ismeretek szükségessé teszik, hogy az egészségügy fejlesztésében a döntéshozók támaszkodjanak a birtokukban nem lévő, részszakmákhoz kötődő korszerű szakmai ismeretekre is. Emellett átfogó információval kell rendelkezniük a hazai helyzetről. Közvetítőként a szakfelügyeleti rendszer és a szakmai kollégiumok szolgálnak, illetve az utóbbiak csak a nagy szakmákban működnek, míg a nagyszámú és a korszerű betegellátás szempontjából rendkívül fontos subspecialitások területén ez a feladat a szakfelügyelet révén valósulhat meg.

A szakfelügyeleti rendszer hívatott a hazai korszerű szakmai ellátás biztosítására ellenőrzés, fejlesztési javaslatok stb. révén.

 

A szakfelügyeletek működtetése

Kell egy szerv, amely az összes szakma működését átfogja és ellenőrzi. Kézenfekvő, hogy ez az ANTSZ keretében működjék. Kell egy szerv, amely az egyes szakmák  működését irányítja. Erre ideális a szakmai kollégium. De mi történik a subspecialitásokkal, melyek nem rendelkeznek szakmai kollégiummal?

A következő javasolható:

1.       Mérlegelendő, hogy a nagyobb számú szakembert foglalkoztató subspecialitások szakmai kollégiumát visszaállítsák vagy létrehozzák. A működési költségek a jobb szervezésben, a pontosabb információgyűjtésben és feldolgozásban megtérülnének.

2.       Azokban a szakmákban, ahol erre nincs mód vagy szükség, a kinevezett szakfőorvosokat tanácsadó testületként kellene összefogni egy megnevezett vezetővel. Ennek a testületnek lenne feladata meghatározni, milyen szempontok szerint készüljön a szakfőorvosi évi jelentés, milyen módon történjen a megyei intézmények ellenőrzése, milyen szakmai standardokat kell megkövetelni. A testület összesítené az évi adatokat, levonná belőlük az országos jelentőségű következtetéseket, meghatározva a problémákat és a fejlesztési szükségleteket. Tehát az ANTSZ illetékesei nemcsak az egyes szakfőorvosok jelentését kapnák meg, hanem azok szakmai szempontból megtörtént összesítését és értékelését is.

3.       A kis szakmákban nem szükséges minden megyében szakfőorvost kinevezni, a feladat esetleg regionális szakfőorvosokkal is ellátható, mint ez a gyermekneurológia és gyermekpszichiátria területén működik. Nélkülözhetetlen azonban, hogy a régiók és vezetőik kijelölésében kikérjék a szakma vezetői (szakmai kollégiumok, tudományos társaságok vagy szekciók) véleményét.

4.       Természetesen a megnövekedett feladatok megkívánnák a szakfőorvosok méltányosabb díjazását is.

 

Jelenleg nincsennek szempontok, melyek a subspecialitások szakfőorvosi  munkáját irányítanák. A szakfőorvosok között nincs kapcsolat (nem sikerült összeszednem pl. a gyermekneurológiai szakfőorvosok listáját!). Az elkészített jelentések felhasználásáról nincs visszajelzés. Nem érezzük a befektetett munka hasznosságát, tükröződését az országos döntésekben. Holott ez a hálózat jelentős segítség lehet az egészségügy fejlesztési irányainak és szükségleteinek helyes meghatározásában.

 

Debrecen, 03. jun. 25.

 

                                                                       dr. György Ilona

                                                                       gyermekideggyógyász szakfőorvos

                                               a M. Gyermekneurológiai, Idegsebészeti, Gyermek-és

Ifjúságpszichiátriai Társaság elnöke