Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
Folyóirat
  • Zala Ilona búcsúztatása

    a gyýri Gyermekaneszteziolóa Gyermekaneszteziológiai és Intenzív Terápiás Osztály dolgozói

  • Süveges Laci búcsúztatása
  • A gombafertızések kezelési nehézségei és lehetıségei

    Mikos Borbála dr.

    A súlyos betegek életben tartási lehetıségeinek javulása, a gyógyítás invazivitásának fokozódása, és a kórokozók folyamatos dominancia, valamint rezisztencia változása újabb és újabb kihívások elé állítják a klinikust az életveszélyes fertızések, így az invazív gombafertızések kezelésében is. Különösen nagy probléma a szisztémás fertızés, amely napjainkban növekvı incidenciájú és vezetı haláloki tényezı. Etiológiájában a baktériumok mellett egyre inkább elıtérbe kerülı gombák okozta szisztémás fertızéseknek osztályunkon 4 év alatti 2,5-szeresére növekedése miatt áttekintettük korszerő kezelésének szakmai irányelveit a szakirodalmi ajánlások alapján.

  • Antifungális terápia a gyermekintenzív osztályon

    Újhelyi Eniký dr.

    A 2007. november 9-én a Szent László kórházban elhangzott elýadás nyomán

  • A náthás gyermek anesztéziája: altassuk vagy ne?

    Mikos Borbála dr.

    Egy viszonylag banális, mindennapos probléma a náthás gyermek altathatóságának elbírálása. Azonban ha már csak a víztiszta „orrfolyás” mint egyetlen klinikai tünet állít döntési helyzet elé bennünket, akkor is gyakran szembesülünk egyidejőleg több dilemmával: · vajon csupán sír a gyermek? · vajon az orrfolyás infekciós, vagy nem infekciós eredető-e? · vajon az orrfolyás fokozza-e az anesztéziai kockázatot? Döntésünket számos szubjektív és objektív tényezı befolyásolja: a szülı érzelmileg általában a mőtét mielıbbi elvégzése mellett motivált, a családorvos a „single” lokális tünetet nem tekinti kontraindikációnak, a sebész szakmai szempontjai szintén elsısorban a mőtét mellett szólnak. Aztán végül ezeknek az eltérı szempontoknak és érveknek, érdekeknek a kereszttüzében az aneszteziológusnak kell meghoznia a döntést: altatható-e, vagy sem a gyermek? Mindannyian, gyakorló aneszteziológusok ismerjük ezt a hálátlan, népszerőtlen feladatot, a narkózis halasztásából fakadó konfrontációt, amikor szinte úgy érezzük, hogy magyarázkodnunk szükséges szülınek, kollégáknak megalapozatlannak tőnı döntésünk miatt. Hitelességünk és a munkatársak, szülık bizalmának megnyerése, megırzése megköveteli tılünk, hogy döntésünket mindig autentikusan, a legnagyobb körültekintéssel, elfogulatlanul, objektíven hozzuk meg úgy, hogy vezérelvünk a szakmai szabályok, valamint a betegbiztonság kompromisszum nélküli, maradéktalan érvényesítése és betartása legyen.

  • A náthás gyermek anesztéziája (ábrák)

    Mikos Borbála dr.

  • Új szempontok a gyermekkori sepsis ellátásában

    Újhelyi Enikő dr.

    A 2007. november 9-én a Szent László kórházban elhangzott elýadás nyomán

  • Rekombináns VII. véralvadási faktor alkalmazásának klinikai és gazdaságossági megfontolásai

    Mikos Borbála dr.

    A fiziológiás véralvadási folyamat kulcsfontosságú iniciátorát: a VII. véralvadási faktort (FVII) 1951-ben fedezték fel. Veleszületett és akvirált hiánya egyaránt felelős lehet súlyos vérzések fellépéséért, melyek kezelésében a transzfúzió terápiás effektusa nehezen kiszámítható és bizonytalan, célzott FVII-pótlásra nem optimális, potenciális szövődményei veszélyeztetik a betegek további sorsát. Az 1980-as években rekombináns DNA-sejttechnológiával elıállított rekombináns, aktivált VII. véralvadási faktor koncentrátum (rFVIIa) erélyes alvadás indukáló, pontosan adagolható, transzfúziós szövődményekkel nem fenyegeti a betegeket. Akkreditált indikációs területe a congenitalis VIII. és IX. faktor inhibitoros haemophilia, valamint a Glanzmann-thrombasthenia (19), ahol hatékonysága 90-95% (14, 37). Európában 1996-ban törzskönyvezték akvirált FVII-deficiencia kezelésére is. A nemzetközi és hazai szakirodalom egyre gyakrabban számol be eredményes alkalmazásáról uralhatatlan akut vérzések csillapításában primér coagulopathiában, illetve FVIIdeficienciában nem szenvedő betegek esetén. Vérzés szempontjából fokozottan veszélyeztetettek a műtéten áteső, valamint súlyos traumát elszenvedı betegek; a műtéti mortalitásnak 10%-áért, a traumák kórházi halálozásának 40%-áért az életveszélyes vérzés felelős. Ezekben a kritikus vérzésekben a tradícionális transzfúzió időfaktora és potenciális szövődményei növelhetik a morbiditást és mortalitást. Az eredményes vérzés megszüntetés prompt hatású, kis volumenben beadható, erélyes koagulációt biztosító, szűk mellékhatás profilú készítménytől remélheti leghatékonyabban. Ennek lehetőségét kínálja a rFVIIa. Meggyőző klinikai hatékonysága ellenére alkalmazásának – a korlátozott akkreditált indikáción túl – gátat szab a készítmény drágasága. Feldolgozásunk célja a rFVIIa klinikai és költséghatékonyságának elemzése volt gyermekpopulációban.

  • Rekombináns VII. véralvadási faktor alkalmazásának klinikai és gazdaságossági megfontolásai (ábrák)

    Mikos Borbála dr.

  • Tragédia a sportpályán

    Kozák Tibor dr.

    Esetismertetés

  • Schoepf Merei Ágost halálának 150. évfordulójára

    Gracza Tünde

    150 éve halt meg Schoepf Merei Ágost, a magyar orvostörténelem egyik legkiemelkedıbbalakja. Élete során három kórházat – köztük a manchesteri Gyermekkórházat – alapított. Neki köszönhetı az elsı magyar nyelvő gyermekgyógyászati folyóirat és tankönyv is. A gyermekgyógyászat úttörıi egyikeként tartják számon Európában.