Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

Figyelem!

A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.

A MEAT legfrissebb hírei

<b>A MEAT Pajzsmirigy Szekció állasfoglalása a jódtartalmú készítményekről!

Általános 2005.01.13. 00:00

A közelmúltban jódtartalmú étrendkiegészítők hirdetései jelentek meg különböző lapokban olyan megállapításokkal, amelyek a jódanyagcserére vonatkoznak. Ezek számos pontatlanságot tartalmaznak, és így félreérthetők lehetnek, egyes megállapításaik pedig valótlanok. A jódkezelésben az endocrinologia az illetékes tudományág.  Szükségesnek tartjuk ezért az alábbi tájékoztatást közreadni:
1. Pajzsmirigy működési elégtelenséget csak nagyon súlyos jódhiány okoz, ilyen Magyarországon nem fordul elő. Hazánkban mérsékelt a jódhiány, ez önmagában túlsúly kialakulásához nem vezet és ebből következően a testsúly csökkenése a jódhiány korrigálásától nem várható el. A jódhiány nem egyenesen arányos az anyagcsere „szintjével”. A pajzsmirigy csökkent működése többféle panaszt okozhat, például elhízást is, de ez az állapot nem gyógyítható jóddal, hanem csak pajzsmirigy hormonnal (tiroxin).
2. A jódkezelés adagolása kifejezetten káros lehet az alábbi esetekben: pajzsmirigy gyulladás, radiojód kezelés utáni állapot (ilyenkor csökkent pajzsmirigyműködést okozhat), gyógyszeresen kezelt Basedow betegségben (hátráltatja a gyógyulást, mert nehezebben hat a gyógyszer), egy- vagy többgöbös  golyva általában 40 éves kor felettieken, fokozott működéssel  (ilyenkor a jód 400µg/nap feletti adag a pajzsmirigy túlműködés súlyosbodását okozhatja).
4. A hazánkban kapható konyhasó termékek döntően szervetlen jódot tartalmaznak, ezeket is fel tudja használni a pajzsmirigy. A Magyarországon jódozott konyhasó („jódozott só”) kálium-jodátot tartalmaz, amely stabil vegyület. A WHO is ezt ajánlja a konyhasó jódozására.
5. A jód terápiás használata endocrinologus szakorvos hatásköre, feladata. A jódos étrendkiegészítők használatára vonatkozóan ajánlatos ezért endocrinologus véleményét kérni.


   Magyar Endocrin és Anyagcsere Társaság
    Pajzsmirigy Szekciója
    dr. Szabolcs István, dr. Konrády András