Dr. Árokszállásy Éva

főosztályvezető asszony

 

Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium

Egészségügyi Felsőoktatási és Szakképzési Főosztály

 

Budapest.

Arany János u. 6.

1051.

 

Ikt. sz.: 28803-1/2003-0002EFF

 

 

Tisztelt Főosztályvezető Asszony!

Budapest, 2003. október 28.

 

 

Köszönettel megkaptuk 2003. október 1-én kelt levelét, amelyben tájékoztat, hogy június 25-én hozott döntés szerint a diabetológiai szakápolóképzés nem kerül be az OKJ-be.

 

A Magyar Diabetes Társaság (MDT) vezetősége megdöbbenéssel és értetlenséggel értesült erről a döntésről, amely a diabetológiai szakápolóképzés eddig kitűnően bevált rendszerét alapvetően megváltoztatni kívánja. Az MDT vezetősége egyben sajnálattal konstatálja, hogy a képzési forma megváltoztatásának szándékáról a döntést előkészítő periódusban véleményünket hivatalosan nem kérték ki.

 

Az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézet információs lapja (ETInfo) 2003. július-augusztusi számának 4. oldalán rövid bekezdés található, amely vázolja, hogy az eddigi szakképzési rendszert az új ápolóképzés moduláris kerettantervébe kívánják beépíteni. Ezzel kapcsolatban az MDT vezetősége a következő aggályait fogalmazza meg:

 

A jelenlegi diabetológiai szakápolóképzés munka melletti, iskolarendszeren kívüli képzési formájában 208 óra elméleti és 700 óra gyakorlati oktatás szerepel a tantervben. Kiemeljük, hogy ebből a felnőtt diabetológiai ismeretek oktatása egyedül 42 órát tesz ki.  A jelenlegi tervezet ennek töredékét kívánja nyújtani (27 óra: 18 óra elmélet, 9 óra gyakorlat a hypothyreosis, hyperthyreosis és a diabetes témára együttesen). Arra is hivatkoznak, hogy a jelenlegi tanterv alig ad bőségesebb ismereteket a diabetológiából, mint az általános ápolóképzés. Ez az álláspont nyilvánvalóan átértékelendő a két tanterv megfelelő összehasonlítása után.

 

A javaslat azt is írja, hogy „a későbbiekben önálló szakképesítésként  - hasonlóan az EU tagországokhoz - nem fog (t.i. a diabetológiai szakápolóképzés) szerepelni az OKJ-ben”. Az EU országaihoz való hasonlítás tévedés, hiszen az Európai Diabetes Szakápolóknak  önálló jól működő szervezete van (FEND), mely az Európai Diabetes Társaság (EASD) évi kongresszusa előtt két napon át tartja a maga konferenciáját. Budapesten 2002-ben, az EASD kongresszusához csatlakozó FEND-kongresszuson 500 szakápoló vett részt Európa több országából. A FEND-kongresszuson az EASD-kongresszus helyi szervezőbizottságának elnöke, Halmos Tamás professzor tartott részükre előadást a hazai diabetológiai ellátásról, beleértve a szaknővérképzés akkori helyzetét. A hallgatók örömmel nyugtázták, hogy Magyarország a diabetológiai szakápolóképzés vonatkozásában felzárkózott az e téren nagyobb hagyományokkal rendelkező EU tagországokhoz. Jól ismert ugyanis, hogy Európa számos országában (pl. Dánia) a diabetológiai szakápolók nemcsak a mindennapi szakellátásban vesznek részt, hanem komoly szerepük van a megelőzésben, a felvilágosításban és a betegoktatásban is.

 

Az Ön levelében kifejtettek szerint sajnos ezen a téren nem az Európai Unió felé teszünk lépést, hanem ellenkezőleg, jelentős lépést visszafelé. Így értetlenül állunk a tervezettel szemben. Miért akarnak megszüntetni egy sikeresen működő képzési formát, amely népegészségügyi szempontból annyira jelentős betegcsoport magasabb szintű ellátásához nyújt jelentős segítséget?  Az MDT 9 évvel ezelőtt, hosszú előkészítő munka után elérte, hogy az akkori kormányzat 3 szaktárcája elismerte a diabetológiai szakápolóképzés népegészségügyi jelentőségét, s azóta 254 szakápoló nyert oklevelet, nehéz írásbeli, elméleti és gyakorlati vizsgasorozat sikeres letétele után. Ezek a szakemberek pótolhatatlan segítséget nyújtanak a mindennapi diabetológiai szakellátásban, közülük közel 250-en dolgoznak jelenleg is különböző szakellátó központokban, diabetológiai profilú osztályokon. E szakemberek eddigi munkája hazánkban mindenütt osztatlan elismerést vívott ki eddig. A Magyar Diabetes Társaságban önálló szekciót alakítottak, rendszeres kongresszusuk van, ahol önálló előadásokat tartanak munkájukról.

 

Főosztályvezető Asszony levelében azt írja, hogy „a 2006-ban tervezett OKJ-be csak azokat a képesítéseket kívánják bevenni, amelyeknek szakmai tartalma több mint 40%-ban eltér az adott szakmacsoportban szereplő szakképesítések követelményeitől”, majd utal ara, hogy …”a diabetológiai szakképzés tartalma nagymértékű egyezőséget mutat az ápoló szakképzéssel”.  Az MDT vezetőségének az az álláspontja, hogy az Önök állásfoglalását kialakító szakemberek figyelmét feltehetően elkerülte a diabetológiai szakápolóképzés speciális, az ápoló szakképzéstől jelentősen eltérő módja, amely nyomon követhető a tantervből és az oktatáshoz használatos jegyzetből.

 

A Magyar Diabetes Társaság évekkel ezelőtt a jobb cukorbeteg-gondozás érdekében létrehozta az akkreditált szakellátó helyek rendszerét. Az akkreditálás egyik feltétele, hogy az adott gondozóhely rendelkezzen diabetológiai szakápolóval. A diabetológiai szakápolóképzés megszüntetése az egész eddig kiépített cukorbeteg-gondozóhálózat működését veszélyeztetné, ill. az akkreditáció ellehetetlenülését vonná maga után.

 

 

 

Kérjük Főosztályvezető Asszonyt, hogy a diabetológiai szakápolóképzés levelében jelzett megszüntetési szándékát újragondolni szíveskedjenek. A Magyar Diabetes Társaság vezetőségének képviselői készséggel rendelkezésére állnak annak a grémiumnak, amely e téren a döntést előkészíteni, ill. azt meghozni hivatott.

 

Szívélyes üdvözlettel:

 

 

Prof. Dr. Soltész Gyula
az MDT elnöke
Prof. Dr. Jermendy György
az MDT főtitkára

 

 

és az MDT 2003. október 28-án megtartott vezetőségi ülésén részt vett vezetőségi tagok