Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 
 

MDT APP

Töltse le ingyenes mobil alkalmazásunkat!

Letöltés

Magyar Diabetes Társaság

hungarian diabetes association

diabet partneri hirek

Társasági hírek


Hírkategória: Inzulinpumpa
  • Figyelem!

    A megtekinteni kívánt tartalom inaktív.

    Utolsó fázisába lép a magyar inzulinpumpa regiszter megvalósulása
    2018.04.09. | MDT Inzulinpumpa Munkacsoport | Hírkategória: Inzulinpumpa

    Ezennel tájékoztatjuk a pumpacentrumok vezető főorvosait, hogy a magyar inzulinpumpa regiszter hatósági engedélyeztetése folyamatban van. A hatékony működés érdekében fontos a centrumvezetők és az intézmények megfelelő és folyamatos tájékoztatása. Elkészült a centrumoknak helyt adó intézmények vezetőit tájékoztató hivatalos levél, mely a pumparegiszterrel kapcsolatos fontos információkat tartalmazza.

     

    Az MDT XXVI. Kongresszusán, Szegeden az MDT Webstandján kérünk minden centrumvezető főorvost, hogy a saját intézményi vezetőjének szóló tájékoztató levelet vegye át, majd az intézmény vezetőjének aláírását követően postai úton juttassa el az inzulinpumpa munkacsoport vezetőjének 2018. május 2-ig.

    Az átvétel a Webstand nyitvatartása alatt folyamatos.

     

    Rövid összefoglaló a hamarosan elinduló pumparegiszterről:

    Magyarországon az inzulinpumpával kezelt T1DM-ben szenvedő betegek szűrése és vizsgálata egységes szempontok szerint 36 Centrumban történik. Ez kb. 2.800-3000 beteget jelent évente.

    Hazánkban több, mint 15 esztendeje elérhető a pumpakezelés a betegek számára, azonban a mai napig nincs pontos adatunk a hazai kezelés eredményeiről, az anyagcsere javulásáról, a pumpakezelés melletti hipoglikémiák, ill. a diabéteszhez társuló szövődmények – micro és/vagy macrovascularis károsodások számáról.

    2015. őszén jelent meg az első regiszteradatok alapján végzett svéd felmérés, mely egyértelmű bizonyítékot szolgáltatott, hogy a pumpakezelés mellett szignifikáns mértékben csökken az összhalálozás, szintén szignifikáns mértékben a kardiovaszkuláris betegségekkel és a coronáriabetegségekkel (CAD) összefüggésbe hozható halálozás. A fentiek alapján nem kérdés, hogy Magyarországon is elindítsuk a pumpa regisztert, folyamatosan  gyűjtve az adatokat, melyből azt gondoljuk elsősorban a betegek profitálják a legtöbbet.

    Országosan 15db gyermek és 21db felnőtt centrumban történő adatgyűjtés, amely standardizált diagnosztikai kritériumok alkalmazása mellett lehetővé teszi:

    - A T1DM szenvedő betegek körében CSII (pumpa)-kezelés gyakoriságának magállapítását
    - Alkalmas a betegség lefolyásának és prognózisának követésére
    - Alkalmas a kezelés eredményességének és hatékonyságának követésére
    - A betegek rendszeres követése, tüneteiknek és eszközös vizsgálati adatainak regisztrálása lehetőséget nyújt a betegség lefolyásának követésére és a várható prognózis megítélésére.
    - Alkalmas a kezelés eredményességének lemérésére.
    - A vizsgált betegek rendszeres, évi követése lehetőséget nyújt a terápia eredményességének lemérésére: pl. tünetek csökkenése, eszközös vizsgálatok eredményeinek javulása stb.
    - Az adatgyűjtés hosszú távú célja, a kórkép prognózisának javítása és a hatékony ellátás kialakítása.
     

    A koordináló vizsgáló intézménye a Péterfy Kórház-Rendelőintézet Országos Traumatológiai Intézet az Egészségügyi Tudományos Tanács Tudományos Kutatásetikai Bizottságától szakhatósági engedélyt kér a vizsgálat lefolytatására. A vizsgálat csak a Bizottság szakhatósági engedélyének birtokában kezdhető el.

    A koordináló vizsgálatvezető – dr. Kocsis Győző - garantálja, hogy a beavatkozással nem járó obszervációs vizsgálatban részt vevő betegek jogai, biztonsága és jólléte a Helsinki Nyilatkozattal összhangban biztosítva legyen. 

     

    Dr. Kocsis Győző
    MDT Inzulinpumpa Munkacsoport elnöke

Vissza