Magyar Bőrgyógyászok " Fekete Zoltán " Alapítványa

A L A P Í T Ó  O K I R A T

(Egységes szerkezetbe foglalt)

Készítette:

dr. Tornyai Magdolna
ügyvéd

Amely a Magyar Bőrgyógyászok "Fekete Zoltán" Alapítványa 1991. február 28-án létrehozott és 1998. május 29-én módosított egységes szerkezetű Alapító Okiratára vonatkozik, figyelemmel a 3. számú végzésre is, melyet a Fővárosi Bíróság a 12.Pk. 65494/2.számú végzésével 1467. sorszám alatt nyilvántartásba vett.

A jelen módosításra az Alapító a 3. számú végzésre tekintettel az 1999. december 3 -án hozott közgyűlési határozata alapján került sor.

Alulírott a Magyar Dermotológiai Társulat ( 1085. Budapest, Mária u.41.) A hazai bőr- és nemigyógyászat, kozmetológiai, bőrsebészet és az ezekkel összefüggő egészségügyi szakterületek színvonalának folyamatos emelése érdekében határozatlan időre alapítványt hozott létre az alábbi feltételek mellett, figyelemmel a PTK 74. paragrafus A-F pontjai alapján és figyelemmel az 1997. évi CLVI. tv pontjaira.

1.)

 Az Alapítvány neve:

Magyar Bőrgyógyászok "Fekete Zoltán" Alapítványa
elnevezésű közhasznú Alapítvány
 

2.)

 Az Alapítvány székhelye: 1134. Budapest Róbert Károly krt. 44.
 

3.)

 Az Alapítvány célja:

A hazai bőr- és nemigyógyászat, kozmetológiai, bőrsebészet és az ezekkel összefüggő egészségügyi szakterületek színvonalának folyamatos emelése érdekében a bőrgyógyászati és venerológiai betegellátás (klinikai, kórházi, intézeti, magánrendelői* ) fejlesztése és javítása, ennek érdekében műszerek, gyógyszerek, laboratóriumi vegyszerek, diagnosztikai eszközök és egyéb therápiás készítmények beszerzése, kipróbálása, minősítése és ezek eredményeinek publikálása*.

Az Alapítvány támogatja a nemzetközi színvonalú korszerű alapszintű és alkalmazott klinikai kutatásokat, valamint a szakma magas színvonalú oktatását.

Az Alapítvány támogatja mindazon szakembereket, akiknek munkája és eredményei reprezentálják a magyar és nemzetközi bőrgyógyászat már elért legmagasabb szakmai színvonalát. A közreműködő szakemberek támogatását az Alapítvány ösztöndíjak és az általa kitűzött célfeladatok finanszírozása és a célfeladatok teljesítése érdekében szükséges laboratóriumi eszközök, anyagok diagnosztikumok, know-how-ok és a vonatkozó dokumentációk, stb. beszerzése formájában nyújtja és szükség esetén finanszírozza a célorientált belföldi és külföldi tanulmányutak költségeit.

* Az MDT Vezetősége által kijelölt ad hoc Bizottság ezek elhagyását javasolja.

Az Alapítvány támogatja a dermatológia nemzetközi eredményeinek magas színvonalú oktatását, ennek érdekében biztosítja folyóiratok, könyvek audióvizuális anyagok beszerzését és az e körbe tartozó lap és/vagy könyvkiadást. Szervezi és támogatja tudományos ülések és kongresszusok rendezését és a szakterületen dolgozó kapcsolattartását és információ cseréjét.

Az Alapítvány figyelemmel kíséri a szakterület eredményeinek mindenkori hazai alkalmazását, ennek érdekében különböző médiák útján elősegíti a tudomány eredményeinek gyakorlati megvalósítását.
 

4.)

 Az Alapítvány céljának megvalósítása érdekében:

  • szakértői hálózatot szervez és működtet*,
  • kutatásokat szervez és finanszíroz*,
  • tudományos konferenciákat és rendezvényeket szervez*, támogat**
  • célfeladatokat tűz ki és finanszíroz,
  • szükség szerint gondoskodik* Támogatja** a kutatási és gyakorlati eredmények publikálását**(ról)*,
  • célok megvalósításához szükséges dokumentációk, folyóiratok, kiadványok periódikák kiadásáról*,
  • szükség szerint gondoskodik a célfeladatok megoldásához szükséges eszközök beszerzéséről,
  • lehetőség szerint bekapcsolódik a hazai bőrgyógyászati oktatásba és a posztgraduális képzésbe,
  • ösztöndíjakat adományoz*,
  • feladatkörébe szervezi és intézi a kutató bőrgyógyászok nemzetközi kapcsolatait, tanulmányutakat szervez, fejleszti a vendégkutatói kapcsolatokat.
  • bekapcsolódik a nemzetközi kutató csoportok munkájába és ilyen kutató csoportok létrehozását kezdeményezi*,
  • szervezi a forrásgyűjtést és egyéb a célok megvalósításához szükséges feladatokat lát el*.
  • Segíti a hazai hagyományörző csoport tevékenységét és szükség szerint támogatja a rászoruló nyugdíjas bőrgyógyászokat**.

* törlésre javasolt; ** beemelésre javasolt szövegrészek
 

5.)

 Az Alapítvány vagyona

Az Alapítvány induló vagyona 300.000,-Ft, azaz háromszázezer forint, 880 SFR., azaz nyolcszáznyolcvan svájci frank, 3.000 DM, azaz háromezer német márka és 1.040 CAD, azaz egyezernegyven kanadai dollár, amely összeget az OTP RT és a Budapest Bank RT folyószámláin van elhelyezve.
 

6.)

 Az Alapítvány résztvevői

Az Alapítvány nyitott, a céljaival egyetértő hazai és külföldi támogatók adományaival az alapító vagyon

korlátlanul növelhető. Az Alapítvány mindenkori vagyona a csatlakozó adományok összegének és a vagyon kamatainak erejéig felhasználható. Az alapító pénzvagyon, mint tartalék nem csökkenthető.

Közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete független a pártoktól, azoknak anyagi támogatást nem nyújt., azoktól támogatást nem kap, képviselőjelöltet nem állít és nem támogat, ezeket a tevékenységeket működéséből egyszer s mindenkorra kizárja
 

7.)

 Az Alapítvány vagyonának kezelése és felhasználása:

Az Alapítvány vagyonának mindenkori 1/4-e az Alapítvány alaptőkéjét képezi mindaddig, míg az alaptőke a 10.000.000,-Ft-ot, azaz tízmillió forintot el nem éri.

Az alapítvány céljára közvetlenül felhasználható természetbeni adományokat rendeltetése szerint kell felhasználni. E lehetőség hiányában ezeket az adományokat ellenérték fejében értékesíteni kell, és az értékesítésből befolyt összeg fordítható az alapítványi cél megvalósítására.

Az Alapítvány céljára közvetlenül fel nem használható természetbeli vagyonrendeléseket (pl.: ingatlan, hagyaték, vagyoni értékű jog) lehetőleg úgy kell hasznosítani, hogy azok az Alapítvány céljaira felhasználhatók legyenek. Ha ilyen hasznosítás nem lehetséges, vagy a hasznosítás költségei miatt a vagyontárgy hozam a forgalmi érték alapulvételével számított banki kamat mértékét nem éri el, az adományt, vagy a vagyonrendelést ellenérték fejében értékesíteni lehet, és az értékesítésből befolyt összeg fordítható az alapítványi cél megvalósítására.
 

8.)

 Az Alapítvány szervezete:

Kuratórium
Felügyelő Bizottság
 

9.)

 A Kuratórium

Az Alapító 5 tagú kuratóriumot választ, amely a legfelsőbb szerve az Alapítványnak. A Kuratórium az Elnökből, és négy kuratóriumi tagból* áll, akik ellátják az Alapítvány képviseletét. Az Alapítvány képviseletét az Elnök egy személyben, önálló képviseleti és aláírási joggal, a kuratóriumi tagok együttes aláírási joggal képviselik az Alapítványt. A Kuratórium Alapító által választott tagjai az alapító szervezetében nem töltenek be elnökségi, vezetőségi, választmányi, stb. tagsági tisztséget, illetve egyéb tisztségviselői minőséget, így összeférhetetlenség nem áll fenn.
Ehelyett: **elnök, elnökhelyettes és 3 tag javaslata

Tagjai:

  1. Név: Dr. Baló J. Mátyás
    Lakcím: 1126. Budapest. Németvölgyi u.21
    Személyi ig.sz.: AJ 909292
     
  2. Név: Dr. Eckhardt Sándor
    Lakcím: 1026 Budapest, Júlia u. 1.
    Személyi ig.sz.: AH 181332
     
  3. Név: dr. Marghescu Sándor
    Lakcím: 2000 Szentendre, Bartók B. u. 11/a.
    Személyi szám: 1 487492838 (útlevél)
     
  4. Név: Prof. dr. Szemere Pál
    Lakcím:1097 Budapest, Vaskapu u. 6./b.
    Személyi ig.sz.:AP 285703
     
  5. Név: Prof. dr. Lapis Károly.
    Lakcím: 1093 Budapest, Lónyai u. 25
    Személyi ig.sz.:AU-VI-144227

Az alapítványi tőke felhasználását, az alapítói cél megvalósítását elősegítő tevékenységek irányítását és koordinálását szervezi, az Alapító által választott és jóváhagyott 5 tagú Kuratórium.

A Kuratórium tagjai közül az Alapító Elnököt választ. (1999. Decemberében történt)

A Kuratórium Elnöke Dr. Baló J. Mátyás (lakcím: 1126. Budapest. Németvölgyi u.21. sz.ig.sz.: AJ 909292) érdektelen kuratóriumi tag.
A Kuratórium Elnöke állandó jelleggel vagy szükség szerint meghívhat jogi, gazdasági, pénzügyi, stb., szakértőket is, akik tanácskozási joggal vehetnek részt a kuratórium munkájában.
A Kuratórium ülésein a határozathozatalban nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója (Ptk 685.§ b) pont), élettársa (a továbbiakban együtt: hozzátartozó) a határozat alapján

  1. kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy
  2. bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt.

Nem minősül előnynek a közhasznú szervezet cél szerinti juttatása keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás, illetve a társadalmi szervezet által tagjának a tagsági viszony alapján nyújtott, létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatás.

A közhasznú szervezet megszűntét követő két évig nem lehet más közhasznú szervezet kuratóriumi tagja és a Felügyelő Bizottság tagja az a személy, aki olyan közhasznú szervezetnél töltött be - annak megszűntét megelőző két évben legalább egy évig - vezető tisztséget, amely az adózás rendjéről szóló törvény szerinti köztartozását nem egyenlítette ki.

A kuratóriumi tag és felügyelő bizottsági tag tisztségviselő, illetve az ennek jelölt személy köteles valamennyi érintett közhasznú szervezetet előzetesen tájékoztatni arról, hogy ilyen tisztséget egyidejűleg
más közhasznú szervezetnél is betölt.

** az ad hoc Bizottság által nem javasolt, de a törvény által kötelezően beemelt szövegrész
 

10.)

 A Kuratórium feladata

Az Alapítvány vagyonának kezelése, ennek keretein belül:

  • gondoskodik az alapítványi vagyon értékének megőrzéséről, e cél elérése érdekében gazdasági tevékenységet is folytathat,
  • az Alapítvány gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt a létesítő okiratában meghatározott tevékenységére fordítja.** az előző pont kiegészítéséhez szükségszerűen csatlakozó szövegrész.
     
  • rendelkezik az alapítványi vagyonból történő kifizetésekről és a vagyon felhasználá-sának módjáról, és a gazdálkodási szabályoknak megfelelően a beszámolókat elkészítteti, (adóbevallás, mérleg, stb.)
  • dönt az Alapítvány alkalmazottainak díjazásáról.
  • ösztöndíjak adományozása*, tanulmányutak finanszírozása,
  • dönt minden olyan ügylet megkötéséről, amelynek értéke vagy ellenértéke a 200.000*,-Ft-ot meghaladja. ** az ad hoc Bizottság 20.000 Ft-ban szabná meg a határt, ami a müködést ellehetetlenítené.

11.)

 Az Elnök feladata és hatásköre:

  • képviseli az Alapítványt hatóságok, bíróságok és harmadik személyekkel szemben,
  • folyamatosan alakítja az alapítványi cél megvalósítása érdekében a stratégiai és taktikai irányvonalat, ennek érdekében javaslatot és előterjesztést tehet mindazon kérdésekben amelyek a Kuratórium hatáskörébe tartoznak,
  • az Alapítvány gazdasági, pénzügyi, működési és személyi kérdéseit illetően indítványokat terjeszthet elő az Alapító felé,
  • a Kuratórium tagjainak munkáját az elfogadott határozatoknak megfelelően irányítja és ellenőrzi,
  • munkájáról rendszeresen beszámol a Kuratóriumnak.

Az elnökhelyettesi feladatokra és hatáskörre vonatkozó részek szükségszerüen kimaradnak, mivel az 1999 decemberében megválasztott Kuratórium egyetlen tagja sem vállalta az elnökhelyettesi funkciót.
 

12.)

 A Kuratórium működése:

A Kuratórium tagjainak megbízása 5 év időtartamra szól. A Kuratórium munkáját az Elnök irányítja.

Az Elnök és a tagok megbízása megszűnik a (PTK 74 §. c/6.értelmében):

  • lemondással,
  • visszahívással,
  • elhalálozással.

Ha a kezelő szerv (szervezet) tevékenységével az Alapítvány célját veszélyezteti, az alapító a kijelölést visszavonhatja és kezelőként más szervet (szervezetet) jelölhet ki. Az alapító halála, megszűnése után ez a jogosultság a bíróságot illeti meg**. A törvény értelmében beemelt szövegrész.

A visszahívás kérdésében a Kuratórium javaslata alapján az Alapító dönt. Az új tag
megbízásáról az Alapító a Kuratórium javaslata alapján dönt.

A Kuratórium üléseit szükséghez képest, de legalább félévenként egy ízben megtartja. Az ülést a tagok, vagy az Elnök indítványa alapján bármikor össze lehet hívni. A Kuratórium üléseinek időpontjáról és helyéről a résztvevőket az Elnök értesíti írásban. A Kuratórium tagjaival az ülés előtt legalább 2 héttel az Elnök tudatja az ülés helyét, idejét, napirendi pontjait. A Kuratórium ülései nyilvánosak.

A Kuratórium határozatképes ha azon legalább a tagok közül 3 fő jelen van.

A Kuratórium határozatait a egyszerű szótöbbséggel hozza, szavazat egyenlőség esetén az Elnök szavazata dönt.
 

13.)

 Felügyelő Bizottság

A Felügyelő Bizottság tagjait az alapító közgyűlése választja meg 5 évi időtartamra, olyan jelöltek közül, akik a orvostudomány* területén, vagy ehhez kapcsolódó* kérdésekben** tapasztalattal rendelkeznek és társadalmi vagy gazdasági szervezet irányításában jártasak.

* törlés, illetve helyette a " bőrgyógyászat" szó, * törlés, helyette "és a hozzátartozó" ** "jelentős" beszúrás

Az Alapító 3 tagú Felügyelő Bizottságot hoz létre.

  1. Név: dr. Becker Krisztina
    Lakcím: 1126 Budapest, Agárdi u. 12/a.
    Személyi ig.sz.: AU-VII 166737
     
  2. Név: dr. Gyulai Rolland
    Lakcím: . 6725., Szeged, Veresács u. 7/b
    Személyi ig.sz.: AF 660458
     
  3. Név: dr. Szegedi Andrea
    Lakcím: 4032 debrecen, Lóverseny u. 20.
    Személyi ig.sz.: GV-II 207045

A Felügyelő Bizottság tagja nem lehet az 1997. évi CLVI. törvény 8.§ (2) bek-ben meghatározott személy, aki:

  1. a vezető szerv elnöke vagy tagja,
     
  2. a közhasznú szervezettel a megbízatásán kívüli más tevékenység kifejtésére irányuló munkaviszonyban vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban áll, ha jogszabály másképp nem rendelkezik,
     
  3. a közhasznú szervezet cél szerinti juttatásából részesül - kivéve a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatásokat, és a társadalmi szervezet által tagjának a tagsági jogviszony alapján nyújtott, létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatást - , illetve
     
  4. a fentiekben meghatározott személyek hozzátartozója.

Nem részesülhet az Alapítvány cél szerinti juttatásaiból, kivéve a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatásokat.

A Felügyelő Bizottság ellenőrzi az Alapítvány működését és gazdálkodását. Ennek során a vezető tisztségviselőktől és az alkalmazottaktól jelentést és tájékoztatást kérhet, a könyvekbe és iratokba korlátozás nélkül betekinthet. Köteles a Kuratórium összehívását kezdeményezni, ha jogszabálysértést, mulasztást, vagy a Kuratórium felelősségét megalapozó egyéb tényt észlel.

A Felügyelő Bizottság Elnöke - akit a bizottság saját köréből választ - tanácskozási joggal részt vesz a Kuratórium ülésein.** A fenti törvény által kötelezően beemelni rendelt szövegrészek.
 

14.)

 Felügyelő Bizottság jogköre

A Felügyelő Bizottság 1997. évi CLVI. tv. 11.§ szerinti ellenőrzési jogkörrel rendelkezik, amelyek:

  • A felügyelő bizottság ellenőrzi a közhasznú szervezet működését és gazdálkodását. Ennek során a vezető tisztségviselőktől jelentést, a szervezet munkavállalóitól pedig tájékoztatást vagy felvilágosítást kérhet, továbbá a közhasznú szervezet könyveibe és irataiba betekinthet, azokat megvizsgálhatja.
     
  • A felügyelő bizottság tagja a közhasznú szervezet vezető szervének ülésén tanácskozási joggal részt vehet, illetve részt vesz, ha jogszabály vagy a létesítő okirat így rendelkezik.
     
  • A felügyelő bizottság köteles az intézkedésre jogosult vezető szervet tájékoztatni, és annak összehívását kezdeményezni, ha arról szerez tudomást, hogy
     
    1. a szervezet működése során olyan jogszabálysértés vagy a szervezet érdekeit egyébként súlyosan sértő esemény (mulasztás) történt, amelynek megszüntetése vagy következményeinek elhárítása, illetve enyhítése az intézkedésre jogosult kuratórium döntését teszi szükségessé;
       
    2. a vezető tisztségviselők felelősségét megalapozó tény merült fel
       
  • Az intézkedésre jogosult kuratóriumot a felügyelő bizottság indítványára - annak megtételétől számított harminc napon belül - össze kell hívni. E határidő eredménytelen eltelte esetén a kuratórium összehívására a felügyelő bizottság is jogosult.
     
  • Ha az arra jogosult Kuratórium a törvényes működés helyreállítása érdekében szükséges intézkedéseket nem teszi meg, a felügyelő bizottság köteles haladéktalanul értesíteni a törvényesség felügyeletet ellátó szervet.**
     
  • **Az idézett törvény által kötelezően beemelni rendelt szövegrészek, melyeket az ad hoc Bizottság nem tárgyalt
     

15.)

 Az Alapítvány szerveinek működését az ún. Működési Szabályzatban meghatározottak szerint végzi.

A Kuratórium a működési szabályzatát és a Felügyelő Bizottság a működési szabályzatát saját maga állapítja meg.
 

16.)

 A jelen létesítő okirat rendelkezik még az alábbiakról:

  • A Kuratórium elnöke nyilvántartást vezet a Kuratórium üléseiről, a tartalmáról, hatályáról, a hozott döntések időpontjáról, úgy hogy abból meg lehet állapítani a szavazati arányt olyan bontásban, hogy a támogatók és az ellenzők számaránya is fel legyen tüntetve, ha lehetséges még a pontos személy megjelölésével is.
     
  • A Kuratórium elnöke ajánlott levélben közli a Kuratórium és a Felügyelő Bizottság döntéseit az érintettekkel, illetve nyilvánosságra hozatali mód úgy történik, hogy az Alapítvány székhelyén a faliújságon kifüggesztik**.
     
  • A közhasznú szervezet működésével kapcsolatosan keletkezett iratokba bárki betekinthet az Alapítvány székhelyén működő irodán.
     
  • A közhasznú szervezet működését, a szolgáltatások igénybevételi módját és a beszámoló nyilvánosságra hozatalának módját úgy szabályozzák, hogy azokat az Alapítvány székhelyén a faliújságon kifüggesztik**.
     
  • A közhasznú szervezet a beszámolóit a székhelyén, a faliújságon közzé teszi**.
    ** az ad hoc bizottság ezekre vonatkozóan konkrét javaslatot nem tett, e pontok megfogalmazása az Alapító Okiratban a hazai alapítványi gyakorlattal azonos.
     

17.)

 Az Alapítvány céljai szerinti tevékenysége során közhasznú tevékenységet folytat a következő területeken:

  • egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, gyógyító-, egészségügyi rehabilitációs tevékenység,
     
  • szociális tevékenység, családsegítés, időskorúak gondozása**, ld. 4. Pont!
     
  • tudományos tevékenység, kutatás

Az Alapítvány céljai szerinti támogatásból minden olyan természetes és jogi személy részesülhet, aki a - célokkal összhangban álló - meghirdetett feltételeknek megfelel.

Az Alapítvány, mint közhasznú szervezet semmilyen formában befektetési tevékenységet nem végez**.
**Az idézett törvény szerint kötelezően beemelve.

18.)

 Az Alapítvány a gazdálkodása során elért eredményét nem osztja fel, azt az Alapító Okiratban meghatározott tevékenységére fordítja.
 

19.)

 Az Alapítvány kuratóriumának határozathozatalában nem vehet részt az a tag, akinek a Ptk. szerinti hozzátartozója vagy élettársa kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügylet érdekelt. Az Alapítvány a felelős személyt, azaz a kuratórium tagjait, a felügyelő bizottság Elnökét, a pénzügyi rendelkezési joggal bíró személyt, az Alapítvány képviselőjét, a támogatót és hozzátartozóit cél szerinti juttatásban nem részesítheti.
 

20.)

 Az Alapítvány minden évben közhasznúsági jelentést, és éves beszámolót készít, melyet a Kuratórium, hagy jóvá. Az éves beszámoló és a közhasznúsági jelentés tartalma nyilvános, ezeket beleértve a személyi jövedelem adó 1 %-ából származó bevételek felhasználását a célok szerinti érdekelt szakmai sajtó kiadványokban az Alapítvány közzéteszi.
A Kuratórium tagjai egyszerű szótöbbséggel hozzák meg döntéseiket (ld. 12. Pont).
 

21.)

 Az Alapítvány megszűnésére illetve a felügyeletére vonatkozóan a Polgári Törvénykönyv 74 §.E-F. pontjai és az 1997.évi CLVI. tv. pontjai az irányadók.

Jelen Alapító Okiratot az Alapító és képviselője megismerte, azt megértette és mint akaratával mindenben megegyezőt aláírásával hitelesíti.

Budapest, 2001. január 11.

Magyar Dermatológiai Társulat
Alapító

Dr. Baló J.Mátyás
a Kuratórium képviseletében

 

  Ellenjegyezte:

 dr. Tornyai Magdolna
ügyvéd